Εργασία για την Πρακτική Άσκηση (Προδιαγραφές, οδηγίες συγγραφής)

Εργασία για την Πρακτική Άσκηση

Προδιαγραφές, οδηγίες συγγραφής

Η εργασία που κατατίθεται με την ολοκλήρωση της Πρακτικής Άσκησης, στόχο έχει αφενός να καταγράψει/αναλύσει την εμπειρία των φοιτητών/τριών στο εργασιακό χώρο στον οποίο υλοποίησαν την άσκησή τους και, αφετέρου, να παρουσιάσει σε πιο θεωρητική πραγμάτευση ένα θέμα που σχετίζεται με το αντικείμενο της άσκησης και απαντήθηκε/έγινε αντικείμενο διαχείρισης από μέρους των φοιτητών/τριών κατά τη διάρκεια της άσκησης.

Έτσι, η εργασία θα περιλαμβάνει δυο μέρη: ένα στο οποίο θα παρουσιάζεται συνοπτικά ο φορέας στον οποίο υλοποιήθηκε η άσκηση και αναλυτικότερα θα περιγράφεται η εμπειρία (έργο που υλοποιήθηκε, σύνδεση με τη γνωστική εμπειρία, προεκτάσεις στη γνωστική ενημέρωση, κριτική αποτίμηση) και ένα δεύτερο στο οποίο θα γίνεται θεωρητική πραγμάτευση του θέματος που θα επιλέγεται από το φοιτητή/τρια σε συνεννόηση με το μέλος ΔΕΠ επόπτη/τρια. Η ανάπτυξη του δεύτερου μέρους θα πρέπει να υποστηρίζεται βιβλιογραφικά, ενώ η σειρά ανάπτυξης των δυο μερών στη δόμηση της εργασίας βρίσκεται στην ευχέρεια του φοιτητή/τριας.

Η εργασία θα πρέπει να κατατίθεται σε επιμελημένη μορφή και να έχει τη δομή των σεμιναριακών εργασιών (εξώφυλλο, περιεχόμενα, κεφάλαια εργασίας, βιβλιογραφία  και παράρτημα, αν το τελευταίο κρίνεται αναγκαίο). Τα επιμέρους κεφάλαια θα αριθμούνται, θα γράφονται με μικρογράμματη γραφή και έντονα (bold).  Οι αναφορές (παραπομπές) μπορούν να ακολουθούν το σύστημα αναφορών που είναι οικείο στον φοιτητή/τρια.  θα πρέπει όμως να χρησιμοποιείται με συνέπεια και βάσει του ίδιου συστήματος να παρατίθεται στο τέλος η βιβλιογραφία.

Η έκταση της εργασίας δεν θα πρέπει να είναι μικρότερη των 10 σελίδων (γραμματοσειρά Times New Roman, μέγεθος γραμματοσειράς 12pt, διάστημα μεταξύ γραμμών 1.5, περιθώρια 2,54 επάνω και κάτω, και 3,17 δεξιά και αριστερά, πλήρης στοίχιση κειμένου), της βιβλιογραφίας συμπεριλαμβανομένης.

Η εργασία κατατίθεται έως και 10 ημέρες μετά την ολοκλήρωση της Πρακτικής Άσκησης στη Γραμματεία του Προγράμματος (κ. Μαρία Μάζη), μαζί με τα υπόλοιπα έντυπα (ερωτηματολόγια αξιολόγησης από το φορέα και το φοιτητή/τρια, αξιολόγηση του φοιτητή/τριας από το φορέα, ημερολόγιο).

Πατήστε εδώ για να δείτε ένα ενδεικτικό παράδειγμα οργάνωσης της απαιτούμενης από το πρόγραμμα εργασίας.